Fasádní barvy

Neděle 20. květen 2018 | RSS
Autor: Jub

Fasádní omítky

Fasádní omítkoviny tvoří finální povrchovou úpravu domů s jádrovou omítkou nebo se zateplovacím systémem pěnového polystyrenu či zateplovací minerální vaty. Výsledná hmota musí splňovat protichůdné požadavky. Musí mít malou nasákavost a nízkou paropropustnost pro kapalnou vodu, a přitom je při značné tloušťce požadován co nejmenší difúzní odpor pro pronikání vodní páry. Samozřejmost je i odolnost UV záření, dobré mechanické vlastnosti a nízká špinavost.

Směsi akrylátu se silikonovým pojivem se označují jako silikonové omítky, ostatní se často nazývají akrylátové nebo disperzní. Zvláštní skupinu tvoří silikátové hmoty na bázi vodního skla.

 

Nejkvalitnější omítkové hmoty obsahují jako pojiv silikonovou emulzi, obvykle ve směsi s jinou levnější disperzí. Po zaschnutí vytváří tato směs vysoce hydrofobní, vodoodpudivý film s nízkou špinivostí, vysokou paropropustností a extrémní odolností na povětrnostní podmínky.

Pro silikonové omítky žádná norma neexistuje. Obsah silikonové emulze bývá 3 až 10%, ale i hmota s nepatrným obsahem silikonové emulze k akrylátové disperzi proto může být označována jako silikonová. Výsledné vlastnosti jsou pak mnohem horší a jsou srovnatelné s mnohem levnějšími akrylátovými omítkami.

 

Za jak dlouhou dobu je nutno nátěr obnovit?

Vodoodpudivou fasádního nátěre se časem snižuje, a proto je nutno nejpozději po 10 až 15 letech obnovit. Fasádní povrch je za tuto dobu již určitě do určité míry vymytý, ušpiněný a vybledlý, takže mu novým nátěrem navrátíme také odpovídající estetický vzhled. Důsledkem pozdě provedené obnovy nátěru mohou být různé poruchy omítky.

 

Jak natírat?

Při prvním natírání, stejně jako při renovačních nátěrech fasádních povrchů, barvu nanášíme nejméně ve dvou vrstvách, vždy příslušným barvou a podkladem kompatibilním základním nátěrem. Natíráme pouze za vhodných povětrnostních podmínek +5°C až +35°C, pro silikátové barvy 12°C až 25°C s relativní vlhkostí vzduchu < 80%. Vápenné a silikátové jsou silně alkalické a dráždí oči a kůži, proto při práci doporučujeme použít vhodné osobní ochranné prostředky. Před natíráním si vždy přečtěte technický list výrobku.

Partneři a značky logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom
Kontakty
Newsletter
  • Chci být jako první informován o novinkách a výhodných akcích.

POUŽÍVÁME SOUBORY COOKIE