Xyladecor radí

Sobota 09. březen 2019 | RSS
Autor: Xyladeor

Xyladecor radí, jak nejlépe postupovat při ošetřování dřevěných povrchů?

Slunce, vítr, déšť, sníh prověřují, jak dobře je dřevo venku chráněno. Nátěrové hmoty (barvy nebo lazurovací laky) mají omezenou životnost už kvůli tomu, že přírodní materiál natahuje vlhkost a zase vysychá.

 

 

 

 

 

Jaký je rozdíl mezi tenkovrstvou a silnovrstvou lazurou od značky Xyladecor?

Tenkovrstvá lazura hlouběji penetruje do dřeva a nezanechává na povrchu film. Zvýrazňuje strukturu dřeva a jeho léta. Značka Xyladecor nabízí dvě tenkovrstvé lazury, Standard a Classic HP. Silnovrstvá lazura oproti tenkovrstvé lazuře vytváří na povrchu film v závislosti na podílu pevných částic v ní obsažených. Stále však zvýrazňuje strukturu dřeva a nezakrývá léta. Při dodržení správných aplikačních postupů silnější film lazury dřevo lépe chrání před povětrnostními vlivy. Do kategorie silnovrstvých lazur značky Xyladecor patří Xyladecor Oversol 2v1Xyladecor Extra a do vyšší třídy této kategorie pak Tinova. Při renovaci dřeva je důležité, aby se materiál renovoval stejným druhem lazury. V opačném případě je potřeba předchozí nátěr zbrousit.

 

Jak nejlépe postupovat při ošetřování dřevěných povrchů?

U prvního a také u obnovovacího nátěru je důležité, aby bylo dřevo suché (9 – 12 % vlhkosti), čisté a beze známky biokoroze (infikované prvky je doporučováno vyměnit). V případě obnovovacího nátěru je důležité, aby byl z povrchu odstraněn praskající a odlupující se starý povlak a zašedlé vrstvy dřeva. Zašedlou vrstvu dřeva tvoří oslabené buňky dřeva, které mohou být slabým článkem mezi nanášeným nátěrem a zdravým dřevem. Je nutné zaspárovat veškeré úbytky a prasklinky, které mohou shromažďovat vodu. Před zahájením aplikace je také potřeba ukončit práce spojené s úpravou dřeva, např. vrtání, přířez apod. – tato místa mohou být ohniskem biokoroze, pokud nebudou řádně ochráněna. Teplota dřeva i přípravku při zpracování by měla být 10 – 25 °C. Vlhkost natíraného dřeva by neměla přesáhnout 16 %.

 

Jak nejlépe ochránit dřevo proti modrání a hnilobě?

Nejlepší ochranou proti houbám způsobujícím modrání dřeva a tvorbě hniloby je napuštění podkladu fungicidním-impregnačním nátěrem Xylamon HP. Penetruje do hloubky a dlouhodobě chrání dřevo. Vyrovnává savost podkladu a optimalizuje strukturu natíraného materiálu pro nanášení další vrstvy vrchního nátěr, např. lazury. Fungicidní impregnační nátěr se také doporučuje použít v místech, kde je dřevo vystaveno zvýšené vlhkosti.


Jak lze docílit maximální ochrany natřeného povrchu?

Maximální ochrany bude docíleno pouze v případě úplného dodržení technologického postupu a použití vhodně upraveného a dostatečně přírodně vyzrálého dřeva. Pro prodloužení životnosti nátěru se doporučuje použít impregnační nátěr v kombinaci s maximálním doporučeným počtem nátěrů dle výrobce.

 

Proč se nedoporučuje použít bezbarvou lazuru do exteriéru?

Bezbarvá lazura neobsahuje pigmenty, které svým složením chrání proti UV záření. To je zvlášť škodlivé pro degradaci ligninu. Lignin je složka v struktuře dřeva, která udržuje jeho pevnost. V řadě Xyladecor najdete speciální bezbarvou lazuru do exteriéru pod jménem Xyladecor UV+, která obsahuje dva druhy UV absorbéru. Ty nahrazují chybějící pigment, který sám o sobě chrání proti UV záření.
 
   

 

 

Partneři a značky logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom
Kontakty
Newsletter
  • Chci být jako první informován o novinkách a výhodných akcích.

POUŽÍVÁME SOUBORY COOKIE