Jak vybrat fasádní barvu

Pátek 31. květen 2019 | RSS
Autor: Jub

Fasádní povrchy jsou vystaveny vnějším vlivům, jako srážková voda, sluneční záření, nízké a vysoké teploty, nečistoty a působení mikroorganismů. Abychom zabránili většímu poškození fasády, je nutné fasádní povrch každých 10 až 15 let natřít. Tím vracíme fasádnímu povrchu funkčnost a zajistíme jeho pěkný vzhled.

 

Dobrá fasádní barva musí být dostatečně hydrofobní, aby se do ní nevsakovala srážková voda a vlhkost. Jedině tak, lze zamezit poškození fasády: trhlinám a loupáním barvy, puchýřkování, výkvětům nebo rozšíření řas. A plísni. Fasádní barvy musí být součastně dobře paropropustná, aby vlhkost byla odvedena ze systému a nezůstávala za nátěrem. Protože chceme, aby fasáda zachovala pěkný vzhled co nejdéle, je důležité, aby byla fasádní barva také dostatečně odolná vůči UV záření. To znamená, že by si měla v průběhu času co nejvíce uchovávat původní barevný odstín rovnoměrný po celém povrchu.
Je také důležité bránit rozrůstání řas a plísní. Dosáhneme toho aplikací barvy, která je dostatečně hydrofobní, jelikož mikroorganismy ke svému růstu potřebují vodu, a současně obsahuje dlouhodobé účinné algicidy a fungicidy.

Různé fasádní barvy mají odlišné vlastnosti. Výběr vhodné fasádní barvy proto závisí na druhu a kvalitě podkladu, na tom, zda bude povrch vystaven často srážkám a slunečnímu záření, v neposlední řadě pak na estetických požadavcích investora.

Fasádní barvy dělíme podle chemického složení pojiva, což je jedna z hlavních složek barvy, na akrylátové, silikonové, silikátové a vápenné.

AKRYLÁTOVÉ FASÁDNÍ BARVY
Akrylátové fasádní barvy se dodávají v široké škále odstínů jak s anorganickými, tak s organickými pigmenty. Díky uzavřené struktuře mají akrylátové fasádní barvy obecně dobrou vodoodpudivost, respektive nízkou permeabilitu vody v kapalné fázi, a horší paropropustnost. Optimální úroveň obou parametrů dosahujeme správným poměrem mezi pojivy a plnivy.

V sortimentu JUB můžete vybrat ze tří akrylátových fasádních barev, konkrétně ACRYLCOLOR na hladké povrchy, REVITALCOLOR na hrubé povrchy a TRENDCOLOR pro intenzivní odstíny na hladké i hrubé povrchy.

SILIKONOVÉ FASÁDNÍ BARVY - jsou vyrobeny ze silikonového a disperzního pojiva. Charakteristickou vlastností silikonových pojiv je, že nevytváří film, ale ponechávají povrch porézní, čímž zajišťují jeho dobrou paropropustnost.

Silikonová pojiva jsou silně vodoodpudivá, proto mají nátěry bez ohledu na otevřenou porézní strukturu velice nízkou permeabilitu vody v kapalné fázi. Póry jsou totiž obklopeny hydrofobním silikonovým pojivem, a voda proto nemůže do nátěru penetrovat. Jelikož je povrch silně vodoodpudivý, má navíc nižší schopnost absorbovat nečistoty. Znečištěná srážková vody se nevsákne, ale odrazí. Silikonové pojivo poskytuje fasádě vysokou kvalitu a velmi dlouhou životnost.

JUB nabízí dvě silikonové barvy, a to SILICONECOLOR, vhodný na všechny druhy hladkých i hrubých povrch?, a NANOCOLOR, který se vyznačuje výrazně silikonovým charakterem a má samočisticí účinek.SILIKÁTOVÉ FASÁDNÍ BARVY - obsahují anorganické pojivo ve formě vodního skla a organické pojivo ve formě polymerní disperze.

Obě pojiva jsou velice rozdílná a jejich kombinace dodává nátěru potřebnou škálu vlastností. Díky struktuře mají barvy vysokou paropropustnost a nízkou hořlavost. Jejich nevýhodou může být křehkost a vyšší permeabilita vody v kapalné fázi. Tyto dva nedostatky odstraníme přidáním polymerní disperze, která vytvoří film a obalí částečky pigmentů a plniv.

Díky vysoké paropropustnosti a anorganickému složení jsou velmi vhodné k natírání historických objekt?, kde se obsažené vodní sklo chemicky prováže s minerálním podkladem. Poskytuje velice dobrou přídržnost k vápenocementových a silikátových omítkám.


VÁPENNÉ FASÁDNÍ BARVY jsou vyrobeny z hašeného vápna a přídavku disperzního pojiva.

Vápno je přírodní materiál, který tvrdne tak, že pomocí CO2 ze vzduchu karbonizuje na uhličitan vápenatý. Hlavní vlastnost vápenných fasádních barev je vysoká paropropustnost a silný přirozený dezinfekční účinek. Jsou vhodné k dekorativní ochraně hůře únosných podkladů v tradiční venkovské architektuře a na chráněné objekty kulturního dědictví.

V sortimentu JUB k dispozici BIO Vápenná fasádní barva, a to pouze v bílém odstínu.

Partneři a značky logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom logo_bottom
Kontakty
Newsletter
  • Chci být jako první informován o novinkách a výhodných akcích.

POUŽÍVÁME SOUBORY COOKIE